Skoči na vsebino
Iskalnik

Seznam ponudnikov odkupa elektrike

Seznam kontaktnih podatkov podjetij, ki nudijo možnost odkupa elektrike proizvedene iz OVE in SPTE.

Seznam ponudnikov odkupa elektrike proizvedene iz OVE/SPTE

Na spodnjem seznamu se nahajajo kontaktni podatki podjetji, ki nudijo možnost odkupa elektrike proizvedene iz OVE in SPTE. Seznam vključuje vse ponudnike odkupa elektrike v slovenskem prostoru, ki so na pobudo centra za podpore posredovali kontaktne informacije oseb oziroma oddelkov, ki se ukvarjajo z odkupom energije od (malih) proizvajalcev.

Center za podpore je spodnji seznam pripravil z namenom, da vsem proizvajalcem, ki se odločajo oz. so se odločili za prodajo elektrike na trgu, olajša iskanje kupca za energijo.

Ponudniki na seznamu so razvrščeni po abecednem vrstnem redu naziva podjetja.

Datum seznama: 6.4.2020

Naziv podjetja Kontaktna oseba ali oddelek Telefonska številka Elektronska pošta Spletno mesto
E 3, energetika, ekologija, ekonomija, d.o.o. Tanja Tušar +386 5 33 13 314 tanja.tusar@e3.si www.e3.si
ECE d.o.o. Robert Romih +386 3 62 09 552 robert.romih@ece.si www.ece.si
Elektro enerija d.o.o. OE Trgovina na drobno +386 1 32 06 429 odkupee@elektro-energija.si www.elektro-energija.si
Energija plus d.o.o. Gregor Gabrijan +386 2 22 00 352 napoved.porabe@energijaplus.si www.energijaplus.si
Elektro prodaja E.U. d.o.o. Tine Amon + 386 1 36 72 083 info@elektro-prodaja.eu www.elektro-prodaja.eu
GEN-I, d.o.o. Bine Krajnc +386 5 33 17 825 ove@gen-i.si www.gen-i.si
PETROL d.d., Ljubljana Rok Kušar
Katja Skok
Grega Dežman
+386 1 47 14 502
+386 1 47 14 849
+386 1 47 14 216
rok.kusar@petrol.si
katja.skok@petrol.si
grega.dezman@petrol.si
www.petrol.si
SONCE energija d.o.o. Jernej Škoflek +386 59 03 23 40 elektrika@suncontract.org www.sonce.com
Termoelektrarna Toplarna Ljubljana Sektor proizvodnje Igor Bole +386 1 58 75 360 igor.bole@te-tol.si www.te-tol.si

 

Opozorilo

Proizvajalcem, ki so se pri vključevanju v podporno shemo odločili za vrsto podpore v obliki ZAGOTOVLJENEGA ODKUPA oziroma, ki imajo sklenjeno t.i. »EKO POGODBO« (o vključitvi v eko bilančno skupino Centra za podpore) proizvedeno energijo prevzame Center za podpore. Te energije posledično ni mogoče tudi prodati na trgu oziroma ne sme biti sklenjena tržna pogodba za prodajo energije.

O vrstah podpore in ostalih podrobnostih podporne sheme si lahko več preberete na spletni strani Borzena – www.borzen.si.

Izjava o odgovornosti

Borzen, v funkciji Centra za podore, ne prevzema nikakršne pravne ali druge odgovornosti glede uporabe informacij s tega seznama. Center za podpore ne jamči za nobenega ponudnika s seznama in ne prevzema nikakršne odgovornosti za kakršnokoli poslovno sodelovanje, ki bi se vzpostavilo pri koriščenju informacij s tega seznama.

Informacije o ponudnikih na tem seznamu:

  • so izključno informativnega značaja;
  • niso nujno celovite, popolne, točne ali posodobljene;
  • občasno vključujejo povezave do zunanjih spletnih straneh, nad katerimi Center za podpore nima nadzora in za katere Center za podpore ne more prevzeti nikakršne odgovornosti.

Posodabljanje seznama

Seznam se posodablja na podlagi pozivov ponudnikov odkupa elektrike. Za vse spremembe podatkov pri obstoječih ponudnikih s seznama ali uvrščanje novih ponudnikov na seznam, prosim pišite na cp@borzen.si.

 

Pogosta vprašanja glede sklepanja tržnih pogodb za prodajo elektrike za male in mikro OVE/SPTE proizvajalce

Pravno obvestilo: Vsi uporabniki vso objavljeno vsebino uporabljajo na lastno odgovornost. Borzen, d.o.o. zato ne odgovarja za nobeno škodo, ki bi izhajala iz dostopa do, uporabe ali nemožnosti uporabe teh informacij ali za kakršne koli napake ali pomanjkljivosti v njihovi vsebini.

  1. Ali je sklenitev pogodbe o prodaji elektrike obvezna?
  2. S kom lahko sklenem tržno pogodbo?
  3. Katere količine so relevantne za pridobivanje podpore?
  4. Kako so opredeljene cene v pogodbi?
  5. Kakšno naj bo trajanje tržne pogodbe?
  6. Ali lahko kasneje sklenem pogodbo z drugim trgovcem / dobaviteljem?

 

  1. Ali je sklenitev pogodbe o prodaji elektrike obvezna?

    Skladno s pravili delovanja trga z električno energijo morajo imeti vsi odjemalci ter tudi vsi proizvajalci sklenjeno pogodbo za prodajo elektrike, oddane v javno omrežje. Preprosto povedano: vedeti se mora, kdo proizvedene količine prevzema, pri čemer »prevzem« v tem kontekstu pomeni, da elektrooperater*1 kupcu prizna količine ter da jih ta lahko na trgu porabi oziroma proda dalje.

     

    Pogodbo je potrebno skleniti še pred priključitvijo, saj je pogoj za pogodbo o dostopu, ki jo sklenete z elektrooperaterjem.

     

    Kot pogodba šteje tudi Eko pogodba Centra za podpore. Ta se lahko pridobi le za nove elektrarne, ki še niso bile priključene na omrežje, ter se je upravičenec že odločil, da bo kot obliko podpore izbral zagotovljeni odkup. Eko Pogodba ima z Energetskim zakonom omejeno trajanje na dvanajst mesecev*2 in ne pomeni nikakršnega zagotovila glede pridobivanja podpore.

     

    V kolikor pogodba ne bi bila sklenjena, vendar bi elektrarna vseeno obratovala, bi sistemsko gledano oddane količine predstavljale zmanjševanje izgub v omrežju, vendar niti trgovec / dobavitelj niti Center za podpore ne bi imela temelja za plačilo te energije saj je ne bi mogla prevzeti. Za nazaj elektrike ni možno prevzemati. Take elektrarne tvegajo, da jih elektrooperater odklopi.

     

    Elektrarne, ki imajo Eko Pogodbo oziroma pogodbo s Centrom za podpore za ZAGOTOVLJENI ODKUP, ne smejo imeti ločene tržne pogodbe za prodajo energije. Elektrarne, ki imajo podporo kot OBRATOVALNO podporo pa MORAJO imeti sklenjeno tržno pogodbo za prodajo elektrike oddane v omrežje – pri čemer je v tem primeru Center za podpore ne more skleniti, pač pa mora biti sklenjena z enim od trgovcev / dobaviteljev.

     

    *1 ELES ali SODO (oziroma kot izvajalec nalog SODO: Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor ter Elektro Primorska). Več informacij na njihovi spletni strani: www.sodo.si
    *2 Petnajsti odstavek 372. člena Energetskega zakona (EZ-1) (U.l. RS, št. 17/2014, 81/2015, 43/2019)

     
  2. S kom lahko sklenem tržno pogodbo?

    Tržno pogodbo se lahko sklene s poljubnim trgovcem / dobaviteljem. Podjetja, navedena na gornjem seznamu, so na povpraševanje Centra za podpore izrazila interes za sklepanja pogodb z malimi in mikro proizvajalci. V kolikor se zanimate za prodajo pri podjetju, ki ni navedeno na spisku predlagamo, da njegov status preverite pri nas oziroma pri elektrooperaterju (www.sodo.si).

     

    Poudarjamo, da gre pri teh pogodbah za svobodno voljo obeh pogodbenih strank ter da za razliko od Centra za podpore, posamezen trgovec / dobavitelj ni obvezan z vami skleniti pogodbe.
     

  3. Katere količine so relevantne za pridobivanje podpore?
    Tako pri tržnih pogodbah*3 s trgovci / dobavitelji, kot tudi pri Eko Pogodbi ali Pogodbi o zagotavljanju podpore kot zagotovljeni odkup, vedno govorimo le o količinah, oddanih v javno omrežje in ne o količinah, ki so morda porabljene na lokaciji proizvodnje kot lastna raba (za delovanje same proizvodne naprave) ali lastni odjem (za druge namene na lokaciji). Količine oddane v javno omrežje opredeli elektrooperater.
     

    *3 V terminologiji trga z električno energijo te pogodbe imenujemo »odprte pogodbe«, saj nimajo fiksno definiranih količin ter definirajo bilančno pripadnost »elektrarne« (t.j. komu elektrooperater »prizna« proizvedene količine v nadaljnjo prodajo). Za odprto pogodbo se šteje tudi Eko Pogodba ter Pogodba o zagotavljanju podpore kot zagotovljeni odkup. Za vsako oddajno ali prevzemno mesto je lahko za določeno obdobje sklenjena hkrati le ena taka pogodba, razen izrecno definiranih izjem.

     
  4. Kako se opredeljene cene v pogodbi?
    Cene v celotni podporni shemi, vključno z Eko Pogodbo, so trenutno opredeljene kot ET (»enotna tarifa«) in so torej enake za vse ure in vse dneve v tednu. Opredelitev v tržnih pogodbah pa je lahko različna. Lahko je tudi ET, lahko vezana na večjo in manjšo tarifo(VT/MT), ki nam je poznana iz gospodinjske rabe elektrike. V določenih primerih bi lahko bile cene opredeljene tudi po posameznih urah. Tudi sama višine cene je lahko opredeljena fiksno ali pa vezana na, denimo, borzne cene elektrike (https://www.bsp-southpool.com/). Praviloma so urne opredelitve ter vezave cen običajne pri večjih proizvodnih napravah. Cene lahko variirajo tudi zaradi odstopanj od dogovorjene (napovedane) proizvodnje. Priporočamo, da se pozanimate, kakšne opcije nudi trgovec / dobavitelj.
     
  5. Kakšno naj bo trajanje tržne pogodbe
    Tržne pogodbe se navadno sklepajo za eno leto ter nato obnavljajo. Gre pa tudi za prost dogovor med pogodbenima stranema, tako da je pogodba lahko sklenjena tudi za daljše ali krajše obdobje.
     
  6. Ali lahko kasneje sklenem pogodbo z frugim trgovcem / dobaviteljem?

    Lahko, vendar hkrati ne smete imeti sklenjene več kot ene pogodbe za prodajo elektrike, pri čemer kot pogodba za prodajo elektrike šteje tako tržna pogodba kot tudi Eko Pogodba ali Pogodba o zagotavljanju podpore kot zagotovljeni odkup. Pri menjavi ene tržne pogodbe za drugo, je potrebno upoštevati trajanje obstoječe pogodbe ter morebitne odškodnine za predčasno prekinitev, hkrati pa tudi specifike trga z elektriko. T.i. »menjava dobavitelja« se praviloma izvaja 10. v mesecu za veljavo 1. v naslednjem mesecu. V kolikor bi torej želeli z mesecem M preiti k novemu dobavitelju, mora biti pogodba z njim dokončno urejena, ter elektrooperaterju s strani novega dobavitelja prijavljena, do 10. dne v mesecu M-1 (ali tudi prej, če 10. ni delovni dan).

     

    V kolikor pa bi šlo za prehod iz zagotovljenega odkupa na obratovalno podporo ali obratno, pa so relevantna Pravila za delovanje centra za podpore. Skladno s Pravili za delovanje centra za podpore, se menjava izvrši s 1. januarjem naslednjega leta, pod pogojem, da je popolna vloga za menjavo vrste podpore prejeta do konca meseca septembra tekočega leta. Podrobnosti si preberite v Pravilih za delovanje centra za podpore.