Skoči na vsebino
Iskalnik

Pretekli projekti

Sodelujemo v različnih mednarodnih in domačih projektih, vezanih na energetski trg in njegov razvoj. Smo ponosni člani raznovrstnih organizacij, v okviru katerih se povezujemo s stanovskimi kolegi.

Pretekli projekti

NEDO-Fleks: Celovita uporaba prožnosti

Cilj projekta je razvoj in demonstracija naprednih rešitev za prožnost in vzdržnost, ki zajemajo krmilni sistem baterijskega hranilnika električne energije, napredne algoritme sistema WAMS, nove module k področnemu sistemu upravljanja z energijo, platformo za obveščanje in nadgrajeno platformo elektroenergetskih trgov storitev.

Višina celotnih stroškov operacije: 8.159.497,50EUR; višina sofinanciranja: 1.228.918,25 EUR.

Naložbo sofinancira RS in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (www.eu-skladi.si)

KOC ENERGIJA – Kompetenčni center za razvoj kadrov v energetiki

Borzen med 2. 9. 2019 in 31. 5. 2022 sodeloval pri projektu oziroma partnerstvu KOC ENERGIJA, kjer je bil skupni interes vzpostavitev sistema stalnega strokovnega usposabljanja, prenos znanj med podjetji, mreženje in razvoj novih poslovnih odnosov in skupnih projektov partnerjev v povezavi z R&R in izobraževalnimi organizacijami, zmanjševanje stroškov, optimizacija poslovanja, dvig dodane vrednosti, višji dobički in večja konkurenčnost. Skupna vrednost projekta je znašala 550.000 EUR pri čemer sklad sofinancira od 50 % do 70 % glede na velikost podjetja. Od tega je bil Borzen upravičen do 50% sofinanciranja v skupni vrednosti 15.000 EUR.

Cilj projekta je razvoj ključnih kompetenc prihodnosti, pridobivanje specifičnih znanj in veščin zaposlenih, okrepitev ozaveščenosti o nujnosti vseživljenjskega učenja, enotni pristop k razvoju kadrov za izzive prihodnosti, večja konkurenčnost zaposlenih in podjetij, dolgoročno partnersko sodelovanje z razširitvijo omrežja partnerjev, povečano vlaganje v R&R, enoten nastop na trgu, vzpostavitev dialoga z javnostmi (odločevalci politik, izobraževalnim sistemom, raziskovalnimi institucijami).

Namen projekta je izboljšanje kompetenc, produktivnosti, ustvarjalnosti in inovativnosti zaposlenih ter krepitev konkurenčnosti gospodarstva.

Operacijo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.

Naziv operacije: Pametne naprave, modeli ter platforme v aktivnem omrežju Akronim: PAKT

Obdobje izvajanja operacije: 1. 7. 2017 – 31. 8. 2020

Namen operacije

  1. Podpora raziskovalno-razvojnim in inovacijskim dejavnostim za izvedbo pilotnih/demonstracijskih projektov podjetij, usmerjenih v razvoj in testiranje oziroma demonstracijo novih ali izboljšanih proizvodov, procesov ali storitev v realnem okolju na prednostnem področju Slovenske strategije pametne specializacije »Pametna mesta in skupnosti«, fokusno področje »Pretvorba, distribucija in upravljanje energije«.
  2. Testiranje oziroma demonstracija v okviru pilotno/demonstracijskega projekta razvitih novih ali izboljšanih proizvodov, procesov ali storitev v realnem okolju.

Ključni cilji operacije

  1. Virtualni rezervoarji energije v procesih. Opis: Zajeti energetsko fleksibilnost iz virtualnih rezervoarjev v procesih pri vključenih industrijskih odjemalcih brez škodljivega vpliva na poslovni proces.
  2. Agregacijsko trgovalna platforma. Opis: Vzpostaviti agregacijsko trgovalno platforma za deležnike v verigi dobave in uporabe električne energije, ki je namenjena vsem deležnikom trga.
  3. Povezovanje števca v sistem trgovanja z energijo. Opis: Števec AM550 opremiti z dodatnim vgrajenim komunikacijskim modulom za povezovanje na sistem trgovanja z energijo.
  4. Razviti platformo za izdelavo števca električne energije, skladnega s standardom IEC61850. Opis: Razvili bomo platformo za naslednjo generacijo digitalnih števcev električne energije.
  5. Izdelava NB-LTE komunikacijskega modula. Opis: Razvit in verificiran komunikacijski modul s tehnologijo NB-LTE za AM550 števec.

Partnerji konzorcija za izvedbo operacije:

  • A1 Slovenija, telekomunikacijske storitve, d. d.
  • BORZEN, operater trga z elektriko, d. o. o.
  • ELPROS elektronski in programski sistemi d.o.o.
  • GEODETSKI ZAVOD CELJE izvajanje strokovno-operativnih del in storitev v zadevah geodetske službe, ter drugih strokovno tehničnih del, d.o.o.
  • IGEA, Svetovanje in storitve s področja nepremičnin, infrastrukture in prostora, d.o.o.
  • INEA - informatizacija, energetika, avtomatizacija d.o.o. (prijavitelj)
  • ISKRAEMECO, merjenje in upravljanje energije, d.d.
  • METRONIK elementi in sistemi za avtomatiko, Ljubljana d.o.o.
  • SELTRON družba za proizvodnjo, trgovino in posredništvo d.o.o.
  • SEMANTIKA, informacijske tehnologije, d.o.o.
  • SIPRONIKA družba za razvoj, proizvodnjo, projektiranje in trženje elektronskih in računalniških sistemov d.o.o.

Naložbo sofinancirata RS in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Projekt FARCROSS

Projekt FARCROSS (FAcilitating Regional CROSS-border Electricity Transmission through Innovation) je bil uspešen na H2020 razpisu LC-SC3-2018-2019-2020 (Builidng a low-carbon, climate resilient future: secure, clean and efficient energy). Konzorcij 30 podjetij, v katerem sodeluje tudi Borzen, vodi grška družba Ubitech.

Temeljni namen projekta je optimizacija izrabe fizične (čezmejne) elektroenergetske infrastrukture s ciljem razvoja rešitev, ki bi povečale možne pretoke moči na enaki fizični infrastrukturi (čezmejni vodi). Za dosego ciljev na področju energetike mora namreč EU oblikovati čim bolje delujoči notranji trg, ena glavnih ovir pa so neoptimalne čezmejne povezave. Večji trg olajša konkurenco ter izboljša varnost oskrbe, saj med drugim olajša vključevanje obnovljivih virov energije v sistem. V ta namen bi morala čezmejna elektroenergetska infrastruktura delovati podobno kot notranja, medtem ko v praksi pogosto temu ni tako (npr. spreminjanje dodeljenih čezmejnih zmogljivosti zaradi internih težav na omrežju). Projekt FARCROSS bo k temu pristopil tako s stališča razvoja novih strojnih in programskih rešitev, ki bi omogočila boljšo izrabo infrastrukture, kot tudi preko pregleda morebitnih ovir v regulativi.

Projekt je prejel sredstva iz razvojnega in inovativnega programa Evropske unije Obzorje 2020 (Horizon 2020) na podlagi Sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev št. 864274; številka razpisa LC-SC3-ES-2-2019.

Projekt se je začel s 1. 10. 2019 in končal 30. 9. 2023.

Več informacij najdete tudi na https://farcross.eu/